ul. Koszykowa 59, lok.15, 00-660 Warszawa
tel. 22 626 88 66
e-mail: biuro@kpeir.pl, rn@kpeir.pl
Nasza gazeta
Szukaj:

"Emeryci razem w walce o sprawiedliwość społeczną"

Polska i Litwa…

on środa, 25 lipiec 2012. Posted in Lipiec 2012

Polska i Litwa, to teraz odległe sąsiedztwo. Wydawałoby się, że historia powinna nas łączyć, że współczesność, to także wolność i demokracja pomiędzy państwami. Zwłaszcza takimi, które tyle razem przeżyły. Tego co dobre i niestety tego, co niesprawiedliwe. Żyją Polacy na Litwie i Litwini w Polsce. Tych naszych potomków księcia Witolda poważamy, szanujemy i po prostu lubimy. Ich kulturą jest naszą kulturą, tak jak zwyczaje i język. Niestety jest to szacunek jednostronny, tylko po tej stronie granicy. Litewscy nacjonaliści chcieliby stłumienia tamtej, ich polskości. Nic nie wychodzi z prób porozumienia. Nic nie dają spotkania, konferencje, mediacje. Pani prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite, demonstracyjnie unika polskich spotkań. Zaproponowało unikalnie groteskową „pauzę” w relacjach litewsko – polskich. Jest oczywiste, że nie można się na to zgodzić. Musimy bronić litewskich Polaków z całą moc dostępnej demokracji. A czyniąc to, będziemy bronić tego wszystkiego, co było w naszej przeszłości dobre i piękne. I wspólne !

Rodzina…

on niedziela, 15 lipiec 2012. Posted in Lipiec 2012

„Rodzina, ach rodzina, nie cieszy gdy jest, ale kiedy jej nima, samotnyś, jak pies” – śpiewali w swoim niezrównanym kabarecie Starsi Panowie Dwaj. A było to i jest trafną prawdą naszej codzienności. Do rodziny, do polskiej rodziny nieustannie starają się dobrać nasi politycy. Zdaje im się, że właśnie tam, w intymności naszego życia, znajdą swoje poparcie. Oto pokazują się ze swoimi najbliższymi dowodząc, jacy to są domowi, jacy współczujący, jacy wrażliwi. Tylko niestety nas seniorów nie przyjmują do swoich jakoby obywatelskich narodowych rodzin. Właśnie my jesteśmy niechciani, wykluczeni, pozbawieni szacunku i godności. Oto lider partii opozycyjnej powiada, że dla niego dbałość o rodzinę, to najważniejszy projekt cywilizacyjny. Projekt na huśtawce pomiędzy słupkami poparcia, czy niechęci. Oto polityk dominującej władzy z przyjemnością prezentuje reporterom swoich bliskich, ale jakby jego bliskimi nie jesteśmy my z pokoleń „srebrnych włosów”. A współtworzymy przecież polską rodzinę w najszlachetniejszym sensie !

Oto...

on czwartek, 05 lipiec 2012. Posted in Lipiec 2012

Oto przeżywamy wielką dominacje sportu w naszym życiu publicznym. Błękitna planeta, niby piłka futbolowa, a znicz olimpijski, jak Nike, w słowach poety, „od bieguna do bieguna, jedna sprawa, jedna struna”. Oczywiście, nie jest tak, jak w czasach naszych starożytnych braci, że w zmaganiach Igrzysk nie było bitewnych mieczy i nie ma przecież na Ziemi dnia bez wojny, ale jednak te wojny sportowe o całe nieba są lepsze od śmierci, którą aż nadto okrutnie znamy z tego i minionego czasu, śmierci agresji i terroru. Przecież nieustannie walczymy z sobą. O prymat, o spełnienie pychy, o władzę na świecie, czy swoich zakątkach. Sport to wyraża w formach powszechnie akceptowanych. Byłoby nieskończenie właściwe, gdyby konflikty rozstrzygano jedynie na boisku, czy ringu. Tak pięknie jeszcze nie jest, ale może kiedyś będzie. Na razie my seniorzy cieszymy się czasem wielkich emocji, radości, pesymizmu, tego splątania nadziei i klęski, które znamy doskonale z minionego i przeżywanego czasu !

Oto trzy…

on poniedziałek, 25 czerwiec 2012. Posted in Czerwiec 2012

Oto trzy niezmiernie ważne wartości w naszym życiu, trzy siostry: Wiara, Miłość, Nadzieja.

Wiarę można stracić, gdy los daje nam drogę Syzyfa, z nieustannym ciężarem w drodze na górę.

Miłość może przyjść i nas opuścić.

Ale nadzieja jest najważniejsza. Ona sprawia, że ufamy w każdy kolejny dzień, że doznajemy łaski miłości, że chcemy żyć.

Nie bez powodu myślimy i mówimy, że nadzieja umiera ostatnia.

Nadzieja powoduje, że myślimy o zmianie tego, co fatalne w życiu osobistym i publicznym, że potrafimy podnieść się po klęsce i zwyciężyć.

Nadzieja jest naszym osobistym ratunkiem, azylem i światłem, kiedy ciemność ogarnie południe.

Nadzieja powinna towarzyszyć nam seniorom, że musi nastąpić czas, w którym zostaniemy dostrzeżeni w życiu społecznym i politycznym, że nasza duma z doświadczenia i mądrości, zostanie podzielona przez inne pokolenia.

A to byłaby piękna nadzieja. Co mamy wspólnie uczynić, żeby spełniła się jeszcze za naszej drogi przez życie ?

Czy możliwe jest…

on piątek, 15 czerwiec 2012. Posted in Czerwiec 2012

Czy możliwe jest prawdziwe porozumienie ludzi młodych i starych ? Nie stereotypowe i pozorne, ale prawdziwy związek pokoleń.

Rzecz nie w papierowych deklaracjach, ale w widzeniu aspiracji młodych przez seniorów, i rozumienie wieku rozpoczynania samodzielności przez nas emerytów i rencistów.

To niestety bardzo trudne. W dodatku w sytuacji władzy, która nas nie widzi, dla której wykluczenie z wszelkich programów społecznych jest łatwiejsze niż traktowanie seniorów, tak jak innych grup obywateli.

Władza, ta władza, boi się wielkich protestów, manifestacji, strajków. Wtedy z reguły ulega i spełnia żądania.

A jakie to mogą być protesty seniorów ? Przecież nie podniesiemy buntu prawdy. Nasza prawda milczy w bezsilności. To prawda sumienia. Czy ci bez serca, z miedzianymi czołami mają jeszcze sumienie ? To przecież nie dotyczy powszechności. Ale konsekwencje takiej postawy odczuwamy swoim życiem.

„Wesołe jest życie staruszka” – śpiewali kiedyś Starsi Panowie dwaj.

Niewesołe jest życie staruszka – podpowiada rzeczywistość.

A młodzi ?

Oby nie było tak, że zrozumieją nas, dopiero wtedy, kiedy sami będą seniorami.

Będzie jednak już zbyt późno na porozumienie pokoleń.

Niestety…

on wtorek, 05 czerwiec 2012. Posted in Czerwiec 2012

Niestety nie darzymy specjalnym uznaniem naszej administracji. Jej istotą powinna być służba obywatelska. Tymczasem zwykle spotykamy się z praktyką administracji dla administracji. My petenci jesteśmy w zasadzie niechciani.

Administracja, to wizerunek państwa. Widząc urzędnika, widzimy państwo. Administracja jest więc ważna dla władzy, dla każdej władzy.

Obecnie liczy 500 tysięcy osób. Kiedy oszczędza się na innych grupach zawodowych, administracja jest pod specjalnym nadzorem korzyści. Dla niej etaty, nagrody, wyróżnienia, ułatwienie życia.

Premier zapowiada oszczędności w funkcjonowaniu państwa. Oczywiście nie omija w swoich deklaracjach administracji. Ale zostają one jedynie w słowach.

Do administracji powinna zaglądać częściej nowoczesność. To możliwości znakomitego ułatwiania naszego życia.

Powstało przecież nowe ministerstwo administracji i cyfryzacji.

Wyższe uczelnie coraz częściej powołują kierunki administracji. Miejmy nadzieję, że młodzi zmienią postać naszej administracji.

Powinna rzeczywiście być naszą służba państwową z wszelkimi tego dobrymi, a nie kiepskimi jak dotąd konsekwencjami.

Czy możliwe…

on piątek, 25 maj 2012. Posted in Maj 2012

Czy możliwe jest ułożenie relacji z Rosjanami i Niemcami ? Relacji partnerskich. Historia temu przeczy. Płonące granice zawsze dzieliły to, co nasze, od złowrogich silniejszych. Czy współczesność nauczyła nas, że może być inaczej ? Unia Europejska i pakt NATO, to nasze szanse bezpieczeństwa i pewnego spokoju. Ale ponad Polską trwa nieustanne porozumienie wielkich Niemiec i wielkiej Rosji.
Niestety w świecie międzynarodowe polityki nie ma stanów nieskończonego ładu. Niemcy dominują w polityce i gospodarce kontynentu, a Rosja przypomina sobie imperialne carstwo, którym chce być tu teraz.

Uległość wobec dominujących sąsiadów jest fatalną metoda polityki.

Nikt nie ceni klientów o zgiętych karkach.

Przecież możemy występować wobec sąsiadów z narodową godnością.

Prowadzić jednak może do niej jednak tylko wspólnota polityczna wobec naszej racji stanu.

Dotychczas jej nie ma.

Ale przecież nie ma innej metody, by nas szanowano.

Seniorzy to doskonale wiedzą. Doświadczyliśmy przez dziesiątki swoich lat brunatnego i czerwonego totalitaryzmu.

Teraz te wpływy są jednak bardziej cywilizowane.

Musimy jednak dać swoją szansę narodowej godności Polski.

Są ludzie…

on wtorek, 15 maj 2012. Posted in Maj 2012

Są ludzie drogi i ludzie celu. Ci pierwsi traktują życie, jak przygodę, doświadczenie i doświadczanie. Dla drugich najważniejsze są konkretne osiągnięcia. Mają je wyznaczane i czynią wszystko, co potrafią, by je zdobyć.

W społeczeństwie ludzie celu powinni pełnić władzę. Właśnie takich warto wybierać. Niech powiedzą, co chcą sprawić w danym im czasie kadencji. Przecież dla nas, wyborców, nas obywateli.

Nie wierzmy tym, którzy zapowiadają poprowadzenie ludzi za horyzonty, przecież pozornej i fałszywej szczęśliwości. Mają pokazać nasze cele, tu i teraz i w konkretnym czasie do osiągnięcia.

A my, także my seniorzy ? My jesteśmy ludźmi drogi. Mamy do wypełnienia podróż swojego losu. Ta droga pędzi z nami bez wytchnienia.

Warto wiedzieć, czy człowiek, którego spotykamy, poznajemy wybiera drogę, czy cel ?

Pamiętajmy jednak zawsze i nieustannie, że człowiek zawsze powinien być celem.

Oto właśnie paradoks takiego wyboru.

Każdy z nas jest po prostu skrzyżowaniem dróg !

Ciekawe…

on sobota, 05 maj 2012. Posted in Maj 2012

Ciekawe, jak cenimy teraz bogactwo. Czym jest dla nas i co właściwie rozumiemy pod tym określeniem. Niestety prawie wyłącznie pieniądze i to, co można za nie zdobyć.

Dla emerytów bogactwo, tak rozumiane, jest abstrakcją. Przecież nasze uposażenie jest kiepskie i nie odpowiada trudowi naszych lat pracy.

Zresztą nie interesuje nas cudzy dostatek, który zwykle kojarzy się z egoizmem.

Oczywiście bądźmy sprawiedliwi. Znamy ludzi wrażliwych, z instynktem społecznym, którzy potrafią i chcą dzielić się tym, co posiadają, z innymi.

My jednak właściwie nie oczekujemy takiej solidarności.

Domagamy się od państwa, by było sprawiedliwe wobec wszystkich, a w tym przypadku, wobec naszych generacji seniorów.

I pamiętajmy, że bogactwo w szerszym pojęciu, to wierność swoim wartościom życia, wolności myśli i wierze w nieśmiertelność nadziei, miłości, przyjaźni.

W ten sposób należymy do ludzi szczególnie wyróżnionych !

Oto trzy…

on środa, 25 kwiecień 2012. Posted in Kwiecień 2012

Oto trzy niezmiernie ważne wartości w naszym życiu, trzy siostry: Wiara, Miłość, Nadzieja.

Wiarę można stracić, gdy los daje nam drogę Syzyfa, z nieustannym ciężarem w drodze na górę.

Miłość może przyjść i nas opuścić.

Ale nadzieja jest najważniejsza. Ona sprawia, że ufamy w każdy kolejny dzień, że doznajemy łaski miłości, że chcemy żyć.

Nie bez powodu myślimy i mówimy, że nadzieja umiera ostatnia.

Nadzieja powoduje, że myślimy o zmianie tego, co fatalne w życiu osobistym i publicznym, że potrafimy podnieść się po klęsce i zwyciężyć.

Nadzieja jest naszym osobistym ratunkiem, azylem i światłem, kiedy ciemność ogarnie południe.

Nadzieja powinna towarzyszyć nam seniorom, że musi nastąpić czas, w którym zostaniemy dostrzeżeni w życiu społecznym i politycznym, że nasza duma z doświadczenia i mądrości, zostanie podzielona przez inne pokolenia.

A to byłaby piękna nadzieja. Co mamy wspólnie uczynić, żeby spełniła się jeszcze za naszej drogi przez życie ?

My seniorzy…

on niedziela, 15 kwiecień 2012. Posted in Kwiecień 2012

My seniorzy nieustannie doświadczamy przekonania, że współczesność coraz bardziej ucieka od nas i nie bardzo potrafimy znaleźć się w niej. Staramy się być wszędzie tam, gdzie mieszka już nowoczesność i ciągle zdarza się, że czujemy się jak obcy pośród swoich.

A to telefony zastępujące komputery, komputery takie, jak ludzie, materia trwalsza od diamentu i delikatniejsza, jak piórko.

A to, przede wszystkim, planeta Internetu, najwspanialszego wynalazku tej współczesności.

Ci młodzi, pośród których żyjemy, wiedzą, że to ich świat, że to dla nich, że to nic innego, jak tylko codzienna normalność.

A dla nas to wielkie stawanie się, to nieustannie kolejne postacie rzeczywistości, w której chcemy być, musimy być.

Jesteśmy różnymi drzewami we wspólnym lesie.

Może już w puszczy ?

Któż nie lubi…

on czwartek, 05 kwiecień 2012. Posted in Kwiecień 2012

Któż nie lubi być nagradzany. To sprawa nader przyjemna. W dawnej epoce nagrody były beznamiętne, taśmowe. Nie bez powodu mawiano: ?klapa, goździk, rąsia?. Teraz właściwie nagrody nie istnieją. Nie mają znaczenia nawet najwyższe ordery, ponieważ natychmiast ich kawalerów potępia się, jako zgięte karki wobec władzy. Nawet najprostsze słowo ?dziękuję? jest trudno osiągalne.

A najlepsza nagrodą staje się ?spokój, jeszcze jeden dobry dzień, nieobecność troski, problemu, krzywdy. Oto najlepsze nagrody naszej współczesności.

Oczywiście sens mają nagrody dla sportowców. Tutaj weryfikacja jest jasna: rekord, wynik, zwycięstwo.

Uczciwe wyróżnianie obywateli zniszczyła polityka. W niej to co dobre, tylko dla swoich.

Nagrody możliwe dla seniorów ? Wdzięczność bliźnich, doświadczanie godności, świadomość swojej potrzeby !

To tak mało, dla nas i teraz tak nieskończenie wiele !

Nasza…

on niedziela, 25 marzec 2012. Posted in Marzec 2012

Nasza demokracja w odwrocie. Nie ma mowy o respektowaniu praworządności, o szacunku do problemów wielkich grup społecznych.

Władza zajmuje się wyłącznie swoimi interesami, swoimi sondażami, swoim wizerunkiem.

Seniorzy i emeryci są tego znakomitym przykładem. Szacunek wobec słabszych, to wartość zanikająca. Słabszy, to dla rządzących po prostu gorszy. A nim nie należy zajmować się.

Ważne jest tylko to, co przynosi zysk. Nasz zysk, naszego ugrupowania, naszych ludzi.

Tak to we współczesnej Polsce żyją kolejni Oni i reszta, a ta reszta to miliony obywateli.

Dlaczego tak się stało, tak się dzieje ?

Odpowiedź jest prosta.

Ponieważ w życiu publicznym zagubiliśmy podstawowe normy etyczne, przyzwoitości, uczciwości, ponieważ nie wymagamy ich w kolejnych wyborach.

Ponieważ zobojętnieliśmy. Niestety, a może zwłaszcza na siebie obywateli, ze swoim prawami i obowiązkami.

Oczywiście tak nie może zostać.

Kiedy jednak powszechnie zaprotestujemy przeciwko temu wszystkiemu ?

Kiedy ?

Proste…

on środa, 14 marzec 2012. Posted in Marzec 2012

Proste, może najprostsze pytanie ? Dlaczego w kolejnych wyborach sumiennie głosujemy na tych, którzy oszukują nas nieustannie, kpią z naszych spraw, po prostu nie widzą starych ludzi ze swoich gabinetów władzy ?

Przecież gdyby wszyscy seniorzy, wszyscy emeryci i renciści głosowali tak samo, władza w ojczyźnie należałaby tylko i wyłącznie do srebrnowłosych. Wtedy nasz los byłby jedynie w naszych rękach. Jest nas 10 milionów, a to przecież potęga, to mniej więcej, co czwarty Polak.

Odpowiedź jest równie zwyczajna.

To przez naszą beznadziejną, choć piękną wierność. Skoro przez całe długie i świadome życie społeczne wyznawaliśmy takie, a nie inne racje polityczne, to nie zmienimy ich w swojej jesieni.

I także przez to, że ciągle wierzymy słowom, choć pod nich chowają się kłamstwa.

Wiemy, że Pismo powiada, iż na początku było Słowo.

I to słowo zostało na trwałe w naszym życiu, choć tyle razy nas zdradziło.

I jednak w końcu moglibyśmy pamiętać, na serio pamiętać, że mamy swoja partię, jedyną partię z troską o seniorów, zapisaną w programie, Krajową Partię Emerytów i Rencistów.

Nasza partię.

Zmenia się…

on poniedziałek, 05 marzec 2012. Posted in Marzec 2012

Zmienia się kolejna postać naszego świata. Jak wielki, stary wąż zmienia swoją skórę. Europa, tak zdawałoby się przodująca i inspirująca niedawno, już nie stanowi o przyszłości planety. Jej serce bije w Azji i Ameryce Południowej. To Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Brazylia.

Inni uczyli się od Europejczyków, przyjmowali ich doświadczenia i wspaniale nauczyli się imponującej samodzielności. Nowoczesna cywilizacja atlantycka, to teraz jedynie Stany Zjednoczone.

Europa ze swoją Unią nie potrafi zdobyć się na wspólnotę. To kontynent podzielony, tak, jak w odległej przeszłości.

Oczywiście mówimy o europejskiej tożsamości, ale sprowadzamy ją tylko do chrześcijańskiej tradycji i rzymskich kodeksów.

Chwiejna wobec wschodnich tygrysów jest przyszłość Europy.

Czy ktoś jak mityczny Zeus, pod postacią byka, potrafi ją porwać i przywrócić dawne piękno, dawną wartość ?

Czy staniemy się tylko zaściankiem świata ?

Stara Europa powinna być bliska seniorom.

Przecież tradycja, a zwłaszcza nieśmiertelne wartości życia, to my Przyjaciele !

[12 3 4 5  >>  
Wszelkie prawa zastrzezone (c) krajowa partia Emerytów i Rencistów
©Copyright by Krajowa Partia Emerytów i Rencistów. All rights reserved. Design by NeoArt.Eu. Hosting IDhost.pl.